Ajánlások a „Ragyog az aranytól, vörös a vértől” című kötethez.

Egy torontói régiségboltban nézelődve találtam egyszer egy igen szép díszmagyar szablyát. A kereskedő nem is tudta pontosan, hogy mit árul: „Valami török kard vagy jatagán”, mondta. Neki párezer dollárt jelentett ez a tárgy, nekem a magyar történelem egy darabját. Nem volt kérdés, hogy a szablya velem jön.
Szathmáry Tibort régóta ismerem, nemegyszer voltunk már külföldi árverések licitharcában ellenfelek, váltakozó sikerrel. Ő is rendszeresen hoz haza tárgyakat külföldről, gazdagítva ezzel az itthoni műtárgyak számát. E könyvben is szerepelnek olyan fegyverek, amelyek kalandos úton kerültek vissza, hogy végül beilleszkedjenek ebbe a kitűnő ízléssel, magas kvalitásérzékkel összeválogatott gyűjteménybe.
Vajon miért van az, hogy egy bécsi, vagy müncheni fegyverárverésen gyakrabban találkozunk hazai tárgyakkal – pl. díszmagyar szablyákkal –, mint hazai aukciókon? Hiszen ezek a tárgyak nekünk, magyaroknak sokkal fontosabbak, mint a külföldi gyűjtőknek. Hosszú történet ez, és a választ többé-kevésbé mindannyian ismerjük: a történelem viharai kisöpörték, elsodorták a gyűjteményeket. Éppen ezért bírhat akkora jelentőséggel egy-egy olyan kollekció, mint Szathmáry Tiboré.
A hazai fegyvergyűjtők egyik legfontosabb forrása máig Szendrey János „Magyar hadtörténelmi emlékek az ezredéves országos kiállításon” című munkája. A millenniumi ünnepségek keretében, a budapesti Vajdahunyad várában mutattak be 6524 darab magyar vonatkozású fegyvert. A 212 kölcsönző között számos ismert arisztokrata szerepelt, akik váruk, kastélyuk, palotájuk fegyvergyűjteményeiből válogattak. Batthyány-Strattmann Ödön herceg például egymaga 522, Körmendről érkező tárggyal gyarapította a tárlatot.
A gazdag kiállítási anyag egy része ugyan külföldről érkezett, de sok jelentős, hazai fegyvergyűjteményből is meríthettek annak idején a szervezők. Mi lett a sorsa később ezeknek a tárgyaknak? Az 1919-es Tanácsköztársaság napjaiban az elkobzások és beszolgáltatások számos gyűjteményt tettek tönkre. A második világháborúban aztán a németek, majd a szovjetek okoztak jelentős károkat. A külföldre menekült arisztokraták, ha tehették, magukkal vitték megmaradt családi értékeiket. Ami megúszta az államosítást, a kitelepítést, az üldöztetést, azt 1956-ban vitték a tulajdonosok külföldre.

Oszman_kilidzs_19_szazad

Oszmán kilidzs, 19. század

Szathmáry Tibor 208 darabot számláló kollekciója mindössze 20 év alatt jött létre. Negyvenöt éves fegyvergyűjtő és kereskedő pályafutásom alatt közel 80 gyűjteményt ismerhettem meg. Úgy gondolom, hogy ehhez a kollekcióhoz hasonló talán fél tucat, ha akad az országban. Reméljük, hogy ez a gyűjtemény nem szóródik úgy szét, mint a legendás Rolkó-, vagy Kurucz D.-kollekció. Minden egyes darabja kiemelkedő, és biztosra veszem, hogy ritkaságukat, valamint kitűnő állapotukat tekintve a világ bármely múzeuma szívesen befogadná őket.
Sokan ismerik Grád András barátom fegyvergyűjteményét, amelyet a Gödöllői Királyi Kastélyban, 2016-ban mintegy 150 ezer látogató tekintett meg. Kívánom ennek a gyűjteménynek is, hogy találjon magának egy hasonlóan jó helyet. Ez a könyv kiváló fotókkal és leírásokkal mutatja be Szathmáry Tibor jeles darabjait. A következő lépés az lehetne, hogy minőségénél, történelmi értékénél fogva kiállítás keretében is közkinccsé legyen.
Végezetül szeretnék szívből gratulálni Szathmáry Tibornak. Fegyvergyűjtő társaim nevében is köszönöm ennek a szép könyvnek a létrejöttét.

Moró Lajos Bendegúz

*

Magyar_fouri_szablya

Magyar főúri szablya

Szathmáry Tibor térképtörténész, műgyűjtő, valamint egykori régiségkereskedő egy nem mindennapi katalógussal lepte meg a magyar fegyvergyűjtőket, valamint a régi könyvek és kéziratok szerelmeseit.
A híres történelmi személyeinkhez köthető birtoklevelek, rendkívül ritka és izgalmas metszetek, valamint térképek mellett egy patinás fegyvergyűjteményt is az olvasó elé tár.
A kiváló minőségű fotókkal illusztrált reprezentatív kötet a következő szekciókból áll: Adománylevelek, szúró-és vágófegyverek, vadászfegyverek a 17. századból, valamint puskák és pisztolyok ugyancsak az előbbi évszázadból, sújtófegyverek, lófelszerelés és egyéb kiegészítők, Oszmán- török fegyverek a 16-19. századból, 17. századi indo-perzsa fegyverek, orosz hadfelszerelés, valamint különleges és ritka térképek, valamint metszetek.
A 208 tételszámot tartalmazó kötet, számos 18-19. századi míves díszszablyát tár elénk, amelyek között vannak olyanok, amelyek a Zichy és az Andrássy családokhoz köthetőek. Különösen kedves számomra a Magyar Nemzeti Múzeum egykori igazgatójának, Kubinyi Ágostonnak (1798-1873) az ékkövekkel kirakott díszkardja, amely két neves festő, Pesky és Lieder portréiról kitűnően azonosíthatóak.
A huszárság nemzetünknek oly kedves és legendás hírű fegyverneme, amely a magyarság egyik legismertebb „exportcikke” lett a 18. század elejétől Európa, majd a Világ számára. A Szathmáry-gyűjtemény egyik meghatározó darabja a Muhr Ottmárnak (1860-1914) tulajdonított 1904 M mintájú kosaras lovassági kard. Muhr ezredes a 9. Nádasdy huszárezred parancsnoka volt és rettenthetetlen fiaival együtt a limanavai csata hőse, valamint egyik legismertebb halottja. Az előbbi csata tétje az volt 1914. decemberében, hogy az oroszok át tudnak-e törni Krakkó irányába. A 9. és a 13. huszárezredek hősi önfeláldozása következtében az orosz áttörés kudarcba fulladt, a támadók visszavonultak.
A magyar történelem egyik szomorú eseménye fűződik a Szathmáry-gyűjtemény egyik díszszablyájához, amely Arad vármegye egykori alispánjának, Bohus Jánosnak a tulajdonából származik, a markolatgombon lévő címer alapján. János felesége Bohus Szögyény Antónia volt, Görgei Artúr tábornok unokatestvére. A család világosi kastélyában írták alá 1849. augusztus 13-án a magyar honvédség fegyverletételéről szóló megállapodását az oroszok előtt.
A vadászat gyakorlata egyidős az emberiséggel, amely eleinte a létfenntartást és az önvédelmet szolgálta, majd fontos szerepet játszott abban, hogy a lovagi élet kelléke legyen. Aki ugyanis biztos kézzel ejti el a nagyvadat, a csatamezőn is bátran helyt fog állni. A szarvasok elejtésének egyik kedvelt módja volt a lovas vadászat. Ebben az esetben a szarvast lovakkal és vadászebekkel szinte a végkimerülésig üldözték, s legvégül „szarvasgyilokkal” döfték le. A Szathmáry-gyűjtemény két ilyen pompás vadászfegyverrel is rendelkezik a Schwarzenberg (18. század második fele), illetve a Pálffy (19. század eleje) családok tulajdonából. A vadászias megjelenés egyik kelléke lehetett az a tőr, amely Ferenc Ferdinánd trónörökös (1863-1914) személyéhez köthető.

Barokk_diszkard_18_szazad

Barokk díszkard, 18. század

Jelen kötetben még számos olyan szablyát csodálhatunk meg, amelyeknek mind a pengéje, mind a szerelése elsőrangú kovács – illetve ötvösmunka.
A lőfegyverek közül elsőként a Szathmáry-gyűjteményből egy Sziléziában, a 17. század közepén készült keréklakatos pisztolyt emelnék ki, amelynek a markolatgombját az Esterházy grófi család címere ékesíti. A lőfegyverek és a gyűjtemény egyik meghatározó tárgya a Zrínyi-címeres, keréklakatos „gránátvető mordály” 1652-ből, amely a felsőlendvai plébános padlásáról került – kalandos úton – a Szathmáry-gyűjteménybe. Az 1960-as években a csáktornyai Zrínyi-fegyvertár ikonikus, ezüstözött gyűrűkből készült, bogláros sodronyinge, valamint egy Zrínyi címeres és jelmondatos, 1660 körül készült gránátvető pár bukkant fel egy svájci régiségkereskedőnél. A rendkívül ritka műtárgyakat a Magyar Nemzeti Múzeumnak ajánlották fel cserére, a fegyverek szerepelnek a Kalmár János nevéhez fűződő „fegyverbibliában”. (Régi magyar fegyverek, Bp. 1971). Sajnos azonban a csere nem jött létre és most ezek a csodálatos műtárgyak az USA-ban, a Museum of Art Philadelphia tulajdonában vannak! Szerencsére Bercsényi Miklós (1665-1725) kuruc főgenerális pisztolya – sátorvasán az 1687-ben elnyert grófi grófi címerrel – viszont hazánkban van, ahová a vöröskői bolhapiacról érkezett. A pisztolyaikról méltán híres pozsonyi Fischer-családot egy remek franciakovás pisztolypár képviseli az 1730-as évekből. Rendkívül érdekes gróf Grassalkovich Antal (1694-1771) prágai kovás puskája, amelyet a 17. század végén zsákmányolt, pompás damaszkolt török csővel láttak el. A 19. századi lőfegyvereket a hazai kisipari fegyvergyártás legismertebb képviselőjének, a Kirner családnak egy dobozos pisztolypárja képviseli. Különösen érdekes a sátorvasba vésett MI monogram. A pisztolypár korábbi tulajdonosa szerint jelen készlet egykor Madách Imre (1823-1864) író tulajdonában volt.
Szathmáry Tibor, amint a gyűjtemény katalógusából is jól látható gondosan ügyelt arra, hogy mindig jó állapotú, kvalitásos és intakt fegyvereket vásároljon. A mintegy 70 darabból álló oszmán-török gyűjteménye is jól igazolja az előbbieket. A 16. század elején készült az egykori szultáni fegyvertár tamgáját viselő, arab írásos turbánsisakja, amely rendkívüli ritkaság.
Az oszmán-török védőfegyverzet a 14. században, valamint a 15. század első felében egyértelműen timurida hagyományokat követett. A gyűjtemény igen ritka védőfegyvere egy komplett, „krug” (mell- és hátvért) a 16. századból, szintúgy az egykori szultáni Szent Eiréné-fegyvertárból. Az oszmán-török fegyverzetben a 16. századtól egyre inkább méltóságjelvénnyé váló buzogányok között legismertebbek a nyomottgömb alakú fejjel rendelkező „vezéri” darabok. Ez utóbbi egy vasból készült változattal képviselteti magát a Szathmáry-gyűjteményben. A török szablyák egyik jellegzetes típusa a karabela, amely a 17. század közepétől a 18. század közepéig rendkívül népszerű fegyvernek számított. A gyűjtemény egyik 17. század végén készült, niellós ezüstveretekkel szerelt karabelájának igen különleges története van. Az ismert fegyvergyűjtő, Rolkó István (1948-2005) tulajdonában volt, aki az 1970-es években mentette meg, akkor amikor jelentősen felment az ezüst világpiaci ára és vereteit beolvasztásra az egyik „Óra és ékszer” üzletben akarták „értékesíteni”. A Szathmáry-gyűjtemény még számos niellós díszítésű szablyával rendelkezik, amelyeket kiváló ötvösmesterek ékesítettek. Az Oszmán-Török Birodalom legismertebb, valamint legmegbecsültebb ötvösei a keresztény örmény kisebbség soraiból kerültek ki. A lőfegyverek közül kiemelkedik egy 17. század végén készült ún. „Sánc-vagy várpuska” türkizekkel és niellóval ékesítve, pompás damaszkolt csővel szerelve. Ez utóbbi vélhetően a török alóli felszabadító háborúk során került keresztény kézbe, akárcsak a gyűjtemény egyik ritka handzsárja.
Egykor a Rolkó-gyűjteményben volt a 19. század elején készült dervisbárd, valamint egy 19. század közepén készült török szablya (kilidzs). Ez utóbbi típus a 18. század végétől lett rendkívül népszerű szablyatípus. Rolkó István szerint a gyűjteményében lévő darabot egykor a neves történész, Thallóczy Lajos (1857-1916) hozta Konstantinápolyból s egykor I. Abdül Aziz szultán (1861-1876) tulajdonában lehetett.
Az oszmán-török lófelszerelést pedig egy pompás 18. századi bronzkengyel képviseli.
A Szathmáry-gyűjtemény számos papír alapú műtárgyat is őriz, köztük ritka térképeket. Ez utóbbiak közül kiemelkedik Lázár deák Hungáriájának 1559-es római kiadása, valamint egy velencei haditérkép 1566-ból. A birtok-és címeres levelek közül különösen kedves e sorok írójának Bethlen Gábor erdélyi fejedelem (1613-1629) által 1621-ben, a Dezső Mihály huszárnak szóló egyik példány. Ugyancsak különösen érdekes és ritka Rugendas kuruc vitézeket ábrázoló három mezzotintója.
A Szatmáry-gyűjtemény nagy érdeme, hogy csak jó állapotú, egyedi készítésű valamint kiváló minőségű fegyvereket és műtárgyakat tartalmaz. A gyűjtemény számos darabja – minden túlzás nélkül – igazi „nemzeti kincsnek” tartható. Nos nemcsak a könyveknek, hanem a fegyvereknek és egyéb műtárgyaknak is megvan a maguk sorsa. Szívből kívánom, hogy a gyűjtemény jeles darabjai egykoron majd jelentős magyar közgyűjteményekbe kerüljenek, hogy – többszörösen kirabolt hazánk Szathmáry Tibor több évtizedes áldozatos gyűjtői munkássága révén kitűnő kvalitású műtárgyakkal gazdagodjon.

Dr. Kovács Tibor
fegyvertörténész, tárigazgató
Magyar Nemzeti Múzeum
Történeti Tár

Bercsenyi_Miklos_pisztolya

Bercsényi Miklós kuruc főgenerális pisztolya